Za Krakonošem do skalního města
Adršpach- Poznání
Máte rádi pohádkové příběhy o Krakonošovi? A chtěli byste vědět, jak vypadá jeho ložnice, lenoška nebo piano? Tak to se musíte jet podívat do Adršpašských skal, kde možná i samotného Krakonoše potkáte. A když ne, tak Vám určitě alespoň pustí více vody do Velkého vodopádu ve skalách.
- Typ dopravy
- hromadná doprava
- Celkový čas
- 3 - 5 hodin
Občerstvení
restaurace U Peňáka, hotel Lesní zátiší (vedle vstupu do skal), komplex stánků s občerstvením (u parkoviště)
Celkem km
z vlak. stanice 6,2 km, z aut. stanice 6 km
- Více informací na kladskepomezi.cz
- Přidejte se k nám na Facebooku
vlak. stanice Adršpach, (aut. zastávka Adršpach, skály) – (červená t. zn.): zámek Adršpach – Adršpach, rozcestí – vstup do skal – Pískovna – (modrá t. zn.): Pískovna, rozcestí – (zelená t. zn.): U trpaslíka, rozcestí – (žlutá t. zn.): Adršpašské jezírko – U trpaslíka, rozcestí – (zelená t. zn.): vlak. stanice Adršpach, (aut. stanice Adršpach, skály)
- Z vlakové nebo autobusové stanice v Adršpachu se nejprve přesuneme k zámku Adršpach (1,2 km).
- Zámek Adršpach – barokní zámek byl ještě nedávno veřejnosti nepřístupný. V současnosti se v něm nachází první horolezecké muzeum u nás. Uvidíme zde, jaké vybavení používali horolezci v dřívějších dobách. Fotografie nám přiblíží pískovcové lezení a dobývání velehor (prohlídka cca 30 min, vhodné i v dešti).
- Po prohlídce muzea půjdeme po stejné cestě zpět až ke vstupu do skal (1 km).
- Pískovna – malebné jezírko Pískovna vzniklo zatopením bývalé pískovny. Na lavičkách se můžeme posilnit a pak už se vydáme na okružní trasu po skalním městě.
- Adršpašské skalní město – při procházce skalami se nám možná bude zdát, že jsme se opravdu ocitli ve zkamenělém městě. Projdeme se po Sloním a Malém náměstí, uvidíme Gotickou branku, Čertův most, Prašnou bránu a Skalní hrad. Po cestě nás bude provázet spousta skalních útvarů jako je Vrátný, Orlí hnízdo, Džbán, Milenci, Homole cukru nebo Starosta a Starostová. Ze zástupců zvířecí říše se setkáme s Lvicí, Želvou, Slonem, Velbloudem, Papouškem nebo Sovou. Po cestě prolezeme Myší dírou a Vlčí roklí a v neposlední řadě poznáme i Ložnici, Piano nebo Krakonošovu lenošku. Každému však skalní útvary připomínají něco jiného. Pojmenovány byly sice už v 18. století, ale to nám nebrání tomu, abychom si pro ně vymysleli vlastní jména a tak naši procházku obohatili například hrou o nejoriginálnější název.
- Velký vodopád – nachází se na půli cesty skalním městem téměř u Adršpašského jezírka. Když se postavíme před vodopád a z plna hrdla zvoláme: „Krakonoši, dej nám vodu!“, zdvihne se nakrátko stavidlo a shora ze 16 metrů se vyvalí spousta vody.
- Adršpašské jezírko – vyšlápneme si k němu po schodech. Jezírko je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Odtok z jezírka následně vytváří Velký a Malý vodopád. Na azurovém jezírku nás převozník sveze na své pramici.
- Po prohlídce skalního městečka se vydáme zpět na autobusovou nebo vlakovou zastávku (okruh celkem 5 km).