Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Po stopách loupežníka Lotranda

Malé Svatoňovice
 • Poznání

„Pod dubem, za dubem, tam si na tě počíháme, pod dubem, za dubem, tam tě oškubem!“ Vzpomínáte, jak tuto písničku zpívali loupežníci z pohádky Lotrando a Zubejda? Za dubem v Jestřebích horách se podle pohádky od Karla Čapka také ukrývá loupežník. Ten nás však určitě neoškube a ještě k tomu nás ve svém obydlí nechá opéci buřtíka.

Typ dopravy
hromadná doprava
Celkový čas
4 - 6 hodin

Občerstvení
Malé Svatoňovice – více možností, osada Paseky – Jestřebí bouda

Celkem km
z vlak. nádraží 8,4 km, z aut. zastávky 6,9 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


vlakové nádraží Malé Svatoňovice (aut. zastávka, rozc. Petrovice, Malé Svatoňovice) – (červená t. zn.): Muzeum bratří Čapků – (modrá t. zn.): turistické rozcestí Panská cesta – (zelená t. zn.): Žaltman – turistické rozcestí Paseka v Jestřebích horách – (červená t. zn.): Radvanice – (modrá t. zn.): vlak. nádraží, Radvanice (aut. zastávka, Radvanice)

 1. Z vlakového nádraží se vydáme na náměstí K. Čapka (0,7 km). Od autobusové zastávky je to k náměstí blíže (0,3 km).
 2. Muzeum bratří Čapků na náměstí si nejprve prohlédneme sousoší bratří Čapků a poté navštívíme muzeum v rodném domě K. Čapka. Expozice v prvním patře je věnována Karlu Čapkovi, v druhém patře je umístěna expozice Josefa Čapka. A víte, který z bratří Čapků napsal oblíbené příhody pejska a kočičky, jaké lumpárny prováděli a co společně prožívali? Pokud ještě neznáte odpověď, dozvíte se ji v muzeu (prohlídka cca 40 min, vhodné i v dešti).
 3. Z náměstí se vydáme kolem studánky u barokního poutního kostela Sedmi radostí Panny Marie. Dojdeme k další studánce, která se nachází na začátku Mariánského sadu. Vpravo od studánky si ještě můžeme prohlédnout drobnou technickou památku, dědičnou štolu Kateřina (0,3 km).
 4. Mariánský sad Projdeme Mariánským sadem se sedmi kapličkami a křížovou cestou, na jejímž konci se nachází Boží hrob. Zde si prohlédneme nádhernou ukázku zkamenělého dřeva tzv. araukaritů.
 5. Menším kopečkem vyšlápneme až na Panskou cestu, která nás dovede k rozhledně Žaltman (2,4 km).
 6. Žaltman – na tomto nejvyšším vrcholu Jestřebích hor vystoupáme na rozhlednu z kovové konstrukce, odkud se nám naskytne jedinečný výhled na Podkrkonoší, Krkonoše, Orlické hory a za krásného počasí i na Kralický Sněžník a Trosky.
 7. Lotrandova sluj – nachází se nedaleko rozhledny. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj. Na Panské cestě přepadal kupce jedoucí z Červeného Kostelce do Trutnova. Pro Karla Čapka se tento loupežník stal předlohou pro svoji knížku Devatero pohádek, kde se zmiňuje o loupežníku Lotrandovi. Nějaký ten loupežník se tu prý dodnes občas objeví, ale my se nemusíme bát, protože tenhle loupežník okrádá jen nepořádné turisty, kteří v lese křičí, plaší zvířátka nebo odhazují odpadky. U Lotrandovy skály se můžeme posilnit před další cestou. Bude-li nám počasí přát, můžeme si tu opéci i buřtík.
 8. Od Lotrandovy sluje se dostaneme k Jestřebí boudě v osadě Paseka, odkud sejdeme do obce Radvanice na autobus (3,9 km) či na vlak (5 km).

Podobné výlety

 • Zámek Od půdy po sklep

  Nové Město n. M.

 • Putování s dinosaury

  Karlów

 • Tajemství záhadného rašeliniště

  Duszniki Zdroj

 • Duch v uhelném dole

  Nowa Ruda

 • Kokosy na sněhu bez sněhu

  Klodzko

 • S vévodkyní do Babiččina údolí

  Česká Skalice

 • Na zámek za medvědy a černou paní

  Náchod

 • S Císařpánem do Josefova

  Jaroměř

 • Vodník a čerti ve mlýně Dřevíčku

  Hronov

 • Výlet ke hvězdám

  Úpice

 • Za Krakonošem do skalního města

  Adršpach

 • Za pokladem Teplických skal

  Teplice nad Metují

 • Za večerníčky na „Broďák“

  Červený Kostelec

 • Do bludiště ve stolové hoře Ostaš

  Police nad Metují

 • Mumie v broumovském klášteře

  Broumov

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení