Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Zámek Od půdy po sklep

Nové Město n. M.
 • Poznání

Asi každý z nás už byl na prohlídce nějakého zámku. Ale prošli jste si někdy zámek doslova od půdy až po sklep? Na novoměstském zámku nám to v rámci nové interaktivní prohlídky umožní a navíc pro nás mají připravený i doprovodný program v podobě her „šitých“ přímo na míru školním dětem. Poté nás bude v Klopotovském údolí čekat jelen Matěj, kterému můžeme na přivítanou zazpívat písničku od Jiřího Šlitra a Miroslava Horníčka s názvem Potkal jsem jelena.

Typ dopravy
vlastní doprava
Celkový čas
4 - 6 hodin
Parkoviště pro autobusy
ano

Občerstvení
Nové Město nad Metují – více možností, Slavoňov – restaurace Bětka

Celkem km
5,2 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


Husovo náměstí, Nové Město nad Metují - (červená t. zn.): zřícenina hradu Výrov – rozcestí - (žlutá t. zn.): Klopotovské údolí – dřevěný kostel sv. Jana Křtitele - (modrá t. zn.): Slavoňov

 1. Autobus nás vysadí na Husově náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází novoměstský zámek.
 2. Zámek Nové Město nad Metují – na zámku je připraven nový interaktivní okruh s názvem „Od půdy po sklep“. Nejprve se tedy půjdeme podívat na zámeckou půdu, odkud sejdeme do přízemí, do historické kuchyně, a skončíme ve sklepení. Při tomto okruhu nebudeme zahlceni letopočty, historickými událostmi a šlechtickými rody, ale zajímavou a poutavou formou nám budou představeny netradiční prostory zámku. Navíc můžeme přiložit ruku k dílu a vyzkoušet si tak na půdě práci se dřevem, kterou běžně vykonávají truhláři či tesaři. V krásné zámecké prvorepublikové kuchyni, ve které se připravovalo menu pro samotného prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, pak přivoníme k surovinám, z nichž se před 100 lety vařilo a vaří dodnes. Dozvíme se také o receptech, které v této době „frčely“. Ve sklepení, v jehož jedné části prý ústí tajná chodba do novoměstského podzemí, uvidíme a uslyšíme jednu ze zajímavých novoměstských pověstí, a dokonce se setkáme i tváří v tvář se strašidlem. Na začátku prohlídky dostaneme pracovní list a po celou dobu budeme muset průvodce velmi pozorně poslouchat, protože ten nám svým povídáním usnadní vyplnění zajímavých otázek. Výsledkem správně vyplněného pracovního listu bude vyluštěná tajenka. Na závěr návštěvy zámku budeme vyzváni k fotosoutěži, vztahující se k jednomu z témat prohlídkového okruhu „Od půdy po sklep“. Navíc si můžeme vyzkoušet své detektivní schopnosti při zámecké detektivní hře v zámeckých exteriérech. Po prohlídce zámku půjdeme do zámecké zahrady pozdravit kamenné trpaslíky z dílny barokního sochaře M. B. Brauna (prohlídka zámku cca 1 hodinu viz Pozn:, vhodné i v dešti).
 3. Na náměstí se můžeme občerstvit a dále budeme pokračovat ke zřícenině hradu Výrova (0,9 km).
 4. Zřícenina hradu Výrov – v areálu zříceniny je vybudovaná tzv. Juránkova vyhlídka, odkud se nám naskytne jedinečný výhled na město. Říká se, že na hradě a v jeho okolí jsou ukryty velké poklady. Ty však hlídá ďábel v podobě černého psa a pod původní kaplí je v chodbách poklad hlídán drakem. Dokonce se zde v roce 1997 opravdu podařilo najít několik stříbrných mincí z doby Jana Lucemburského a Karla IV.
 5. Sejdeme zpět z kopce dolů a vydáme se po cestě malebným Klopotovským údolím až k obůrce (1 km).
 6. Klopotovské údolí – v obůrce zkraje údolí Vás na zavolání přiběhne přivítat jelen Matěj. Ve vedlejší oboře žije rodina divočáků. Kanec se ochotně nechá poškrábat za ušima. Hlavně si s sebou nezapomeňte vzít suchý chléb nebo sušenky, protože zde zvířátka krmit můžete!
 7. Pokračujeme údolím dále (0,3 km).
 8. Čertova díra a šlápota – uprostřed potoka leží větší hladký balvan, který připomíná otisk kopyta. Podle pověsti se kdysi na tomto místě honil čert s čarodějnicí. V tzv. Čertově díře se klidně do dneška může nějaký ten čert ukrývat. Když však půjdeme tiše jako myšky, nebudeme křičet a vyhazovat odpadky, čert zůstane schovaný a nám se nic nemůže stát.
 9. Pokračujeme dále až do Slavoňova. Při cestě se však ještě osvěžíme u Lesníkovy studánky a uděláme si krátkou zastávku u Mertovy díry, kde prý sedlák Merta sám doloval stříbrnou rudu (2,7 km).
 10. Kostel sv. Jana Křtitele – na konci lesnatého údolí se před námi objeví jeden z nejstarších dřevených kostelíků v Čechách, kostel sv. Jana Křitele ve Slavoňově. Uvnitř je zdoben dřevěnými kazetami s jedinečnými malbami rostlin.
 11. Ve Slavoňově na návsi nastoupíme do našeho autobusu.

Pozn: Školním dětem je tento prohlídkový okruh „šitý“ přímo na míru a program byl podrobně konzultován a připraven ve spolupráci s pedagogy základních škol. Interaktivita, se kterou se při okruhu děti setkají, obohatí jejich výuku. Jako doplnění prohlídek jsou pro děti připraveny dva druhy pracovních listů, a to zvlášť pro 1. stupeň ZŠ (doporučujeme pro 3. – 5. ročník) a zvlášť pro 2. stupeň (doporučujeme pro 6. – 9. ročník). Vzhledem k omezené velikosti prostor a pro větší individualitu a zážitek z prohlídky je okruh umožněn návštěvě skupinky max. 15 dětí s pedagogickým doprovodem. Děti tak jsou schopny lépe reagovat na výklad průvodce a snadněji se zapojují do úkolů, které je v rámci interaktivního okruhu „Od půdy po sklep“ čekají.

Podobné výlety

 • Putování s dinosaury

  Karlów

 • Tajemství záhadného rašeliniště

  Duszniki Zdroj

 • Duch v uhelném dole

  Nowa Ruda

 • Kokosy na sněhu bez sněhu

  Klodzko

 • S vévodkyní do Babiččina údolí

  Česká Skalice

 • Na zámek za medvědy a černou paní

  Náchod

 • S Císařpánem do Josefova

  Jaroměř

 • Vodník a čerti ve mlýně Dřevíčku

  Hronov

 • Výlet ke hvězdám

  Úpice

 • Za Krakonošem do skalního města

  Adršpach

 • Za pokladem Teplických skal

  Teplice nad Metují

 • Za večerníčky na „Broďák“

  Červený Kostelec

 • Do bludiště ve stolové hoře Ostaš

  Police nad Metují

 • Mumie v broumovském klášteře

  Broumov

 • Po stopách loupežníka Lotranda

  Malé Svatoňovice

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení