Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Duch v uhelném dole

Nowa Ruda
  • Poznání

Už jste se někdy setkali s opravdovým duchem? V černouhelných dolech v Nové Rudě dodnes jeden žije. Pohybuje se opravdu tiše a nenápadně, jelikož střeží tajemství podzemí. Až jeho tajemství objevíme, uděláme si výšlap na Horu sv. Anny, kde stojí stejnojmenná rozhledna, a projdeme se až k vyhlídkové věži na Hoře všech Svatých.

Typ dopravy
vlastní doprava
Celkový čas
4 - 6 hodin
Parkoviště pro autobusy
ano

Občerstvení
Nová Ruda – více možností

Celkem km
pěšky 8,2 km, autobusem 4,3 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


Uhelný důl Nová Ruda – (přejezd po silnici č. 385): parkoviště pod Horou sv. Anny – Hora sv. Anny – (zelené t. zn.): Hora všech Svatých – Hora sv. Anny – parkoviště pod Horou sv. Anny

  1. Náš výlet začíná u uhelného dolu v Nové Rudě.
  2. Uhelný důl Nová Ruda – do dolu se svezeme první podzemí dráhou v Polsku. Při prohlídce se například dozvíme, kdy bylo uhlí zelené, jestli je uhlí diamant a nakonec se seznámíme i s dobrým skřítkem Pokladníkem.  V podzemí se také pohybuje duch oblečený v dlouhé kápi a střeží tajemství podzemí. Součástí prohlídky je i expozice o historii hornictví (prohlídka cca 1 hodinu, vhodné i v dešti).
  3. Po prohlídce se posilníme vydatnou svačinou a přejedeme pod Horu sv. Anny, odkud vystoupáme až na vrchol (4,3 km).
  4. Hora sv. Anny na jejím vrcholu se tyčí stejnojmenná rozhledna, která je nově veřejnosti přístupná. Vedle ní si můžeme prohlédnout kostel sv. Anny a památkovou turistickou chatu.
  5. Procházkou se vydáme k nedaleké druhé rozhledně, která stojí na Hoře všech Svatých (4,1 km).
  6. Hora všech Svatých – s kruhovou vyhlídkovou věží a svatostánkem Matky Boží bolestné s polním oltářem. Je zajímavostí, že věž byla postavena z místního pískovce, který je charakteristický svojí červenou barvou. Na tuto rozhlednu již vylézt můžeme a vychutnat si jedinečné výhledy až na českou stranu.
  7. Odtud se vydáme zpět k našemu autobusu (4,1 km).

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení