Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

S vévodkyní do Babiččina údolí

Česká Skalice
 • Poznání

Jistě všichni znáte naši velkou spisovatelku Boženu Němcovou a její snad neznámější dílo Babička, které je neodmyslitelně spjaté s Babiččiným údolím. Pokud se chcete o této slavné dámě, jejím životě a dílu dozvědět více, pojďte putovat s námi až ke kořenům jejího dětství.

Typ dopravy
vlastní doprava
Celkový čas
5 - 7 hodin
Parkoviště pro autobusy
ano

Občerstvení
Česká Skalice – více možností, Ratibořice – Mlynářova zahrádka, rychlé občerstvení na parkovišti

Celkem km
8,2 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


Česká Skalice, Husovo náměstí – (modrá t. zn.): Barunčina škola – turistické rozcestí Malá Skalice – (červená t. zn., NS Babiččino údolí): Bažantnice – zámek Ratibořice – Rudrův mlýn – Staré bělidlo – Bílý most – (žlutá t. zn.): turistické rozcestí Pod Rýzmburkem – (modrá t. zn.): Rýzmburský altán - Žernov

 1. Náš výlet začíná na Husově náměstí, odkud se nejprve přesuneme k Barunčině škole (0,2 km).
 2. Barunčina škola – dřevěnou školu v České Skalici navštěvovala Božena Němcová, tenkrát ještě jako Barunka Panklová. Poznáme, jak vypadala školní třída v 19. století, jak děti musely sedět na tvrdých školních lavicích a k psaní používaly kalamář (prohlídka školy cca 30 min., vhodné i v dešti).
 3. Následně se vydáme Bažantnicí až k Ratibořickému zámku (3,6 km).
 4. Zámek Ratibořice - ve svém letním sídle nás jistě srdečně uvítá vévodkyně Zaháňská. Při prohlídce objevíme tajemství zámku i jeho nejskrytější zákoutí, prohlédneme si soukromé i společenské místnosti a možná při tom i narazíme na namyšleného komorníka Leopolda (prohlídka zámku cca 50 min., vhodné i v dešti).
 5. Po prohlídce zámku a zámecké zahrady nás paní vévodkyně nasměruje k pomníku Babičky s dětmi a Rudrovu mlýnu s vodním mandlem (0,9 km).
 6. Rudrův mlýn - zde nám ochotně pantáta mlynář s panímámou mlynářkou ukáží, jak se kdysi zpracovávalo obilí, mlela mouka a jaký byl život ve mlýně.
 7. Vodní mandl - funkční historický vodní mandl, který je technickou památkou z 19. století, se nachází hned za mlýnem. Prohlédnout si tu můžeme i přilehlou výstavu o plátenictví.
 8. Od mandlu se půjdeme podívat za Babičkou na Staré bělidlo (0,5 km).
 9. Staré bělidlo - romantická dřevěná chaloupka s tradiční šindelovou střechou. Malá světnička je vybavena lidovým nábytkem a předměty denní potřeby, které Božena Němcová využívala, když zde trávila prázdniny (prohlídka celého Babiččina údolí cca 90 min., viz Pozn:).
 10. Kousek za Starým bělidlem se nachází Viktorčin splav na řece Úpě, kde si můžeme odpočinout, smočit si nohy v řece a třeba se i posilnit nějakou dobrou svačinou.
 11. Až nabereme síly, uděláme si malý výšlap a dojdeme ke zřícenině hradu Rýzmburk.
 12. Rýzmburský altán - uprostřed altánu najedeme špalek obrovité jedle bělokoré, který připomíná místní pověst o silném ovčákovi Ctiborovi. Měl prý takovou sílu, že dokonce přepral německého rytíře, kterého dosud nikdo nepřemohl.
 13. Odtud se vydáme směrem na Žernov, kde na nás bude čekat autobus (1,5 km).

Pozn: Oživlé postavy z knihy Boženy Němcové Babička (vévodkyně Zaháňská, komorník Leopold, pan otec Mlynář, babička a další) se v Ratibořicích nacházejí pouze v době konání akce „Za babičkou Boženy Němcové do Ratibořic“.

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení