Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Do bludiště ve stolové hoře Ostaš

Police nad Metují
 • Poznání

Kdo šroubuje, nezlobí! Přesně tak zní motto muzea Merkur, kde mimo jiné můžeme obdivovat největší ocelové město z Merkuru, nebo největšího ježka v kleci. Než se vydáme bloudit do labyrintu stolové hory Ostaš, půjdeme si ještě prohlédnout vývoj papírového modelářství do muzea papírových modelů. Uprostřed muzea je dílna, kde si můžeme vystřihnout a slepit model, který si pak jako jedinečný suvenýr odneseme domů.

Typ dopravy
vlastní doprava
Celkový čas
3 - 5 hodin
Parkoviště pro autobusy
ano

Občerstvení
chatová osada Ostaš – restaurace a kiosek s občerstvením

Celkem km
pěšky 4,3 km, autobusem 4,2 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


Police nad Metují, muzeum Merkur a muzeum papírových modelů – (přejezd po silnici č. 303): parkoviště Ostaš – (modrá t. zn.): Horní labyrint Ostaš – rozcestník Ostaš – (zelená t. zn.): Kočičí hrad - parkoviště Ostaš

 1. Náš výlet začíná u muzea Merkur v Polici nad Metují.
 2. Muzeum Merkur - Merkur je nejznámější českou hračkou stejného názvu. Merkur je také název značky vláčků a kovové stavebnice, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují. Asi největší zajímavostí je ocelové město inspirované románem Julese Verna a zapsané v Guinessově knize rekordů, nebo také největší ježek v kleci z Merkuru oceněný českým rekordem (prohlídka cca 1 hodinu, vhodné i v dešti).
 3. Muzeum papírových modelů – nachází se hned za rohem muzea Merkur. Expozici tvoří modely od nejstarší známé papírové vystřihovánky přes modely z časopisu ABC až po současnou tvorbu. Obdivovat můžeme například model Pražského hradu, mořské pobřeží s majáky nebo funkční model kolejiště polického nádraží (prohlídka cca 1 hodinu, vhodné i v dešti).
 4. Až si kluci sešroubují třeba jeřáb nebo traktor a holčičky si slepí papírovou berušku, přejedeme naším autobusem na parkoviště pod stolovou horu Ostaš (4,2 km).
 5. Stolová hora Ostaš od parkoviště se vydáme bloudit do Horního labyrintu. Hned na začátku skalního bludiště nás přivítá tajemný až strašidelný skalní útvar Mohyla smrti, a nedaleko další skalní útvar Zrádce. Tato část skály má bezpochyby lidskou podobu a váže se k ní pověst z dob, kdy zde hledali úkryt lidé z okolí před slezskými vojáky, svými pronásledovateli. Zrádce prý zkameněl, když prozradil, kde se uprchlíci skrývají. Kousek opodál stojí Čertovo auto a kdo se nebude bát, může na něm dojet třeba až na Krtičkovu nebo Frýdlantskou vyhlídku, odkud se nám otevře jedinečný pohled na spodní labyrint, Teplicko-adršpašské skály, Jestřebí hory, Javoří hory, Broumovské stěny a za dobrého počasí i Krkonoše (2,4 km).
 6. Po prohlídce Horního labyrintu hory Ostaš se vydáme ke Kočičímu hradu. Po cestě nás doprovodí skalní útvary Sokol, Rukavice, Budík nebo Pavouk. Cesta ke Kočičímu hradu není dlouhá, zato však náročná vzhledem k častému šplhání po kamenech a úzkým průlezům. V jednom místě dokonce prolezete pouze v podřepu nebo po čtyřech (1,9 km).
 7. Kočičí skály - zde se nachází tzv. Kočičí hrad. Tyto zajímavé skalní hradby jsou tvořené pískovcovými kvádry a rovněž jsou plné úzkých trhlin a průchodů.
 8. Od Kočičího hradu se vydáme zpět na parkoviště.

Podobné výlety

 • Zámek Od půdy po sklep

  Nové Město n. M.

 • Putování s dinosaury

  Karlów

 • Tajemství záhadného rašeliniště

  Duszniki Zdroj

 • Duch v uhelném dole

  Nowa Ruda

 • Kokosy na sněhu bez sněhu

  Klodzko

 • S vévodkyní do Babiččina údolí

  Česká Skalice

 • Na zámek za medvědy a černou paní

  Náchod

 • S Císařpánem do Josefova

  Jaroměř

 • Vodník a čerti ve mlýně Dřevíčku

  Hronov

 • Výlet ke hvězdám

  Úpice

 • Za Krakonošem do skalního města

  Adršpach

 • Za pokladem Teplických skal

  Teplice nad Metují

 • Za večerníčky na „Broďák“

  Červený Kostelec

 • Mumie v broumovském klášteře

  Broumov

 • Po stopách loupežníka Lotranda

  Malé Svatoňovice

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení