Školní výlety
Tajemství záhadného rašeliniště
Duszniki Zdroj- Poznání
Máte rádi místa s překrásnou krajinou, která připomínají známá místa z pohádek? Jedno takové si projdeme při našem výletu u polských sousedů. Je jím rašeliniště známé především díky unikátním druhům fauny a flóry. Poté se půjdeme podívat, jak se dříve vyráběl papír, a nakonec se necháme ohromit mnohobarevnou podívanou místní fontány.
- Typ dopravy
- vlastní doprava
- Celkový čas
- 2 - 4 hodiny
- Parkoviště pro autobusy
- ano
Občerstvení
Duszniki Zdrój – více možností
Celkem km
pěšky 4,2 km, autobusem 7,4 km
- Více informací na kladskepomezi.cz
- Přidejte se k nám na Facebooku
Rašeliniště pod Zieleńcem – (zelená t. zn.): Rašeliniště pod Zieleńcem - (přejezd do lázní Duszniki Zdrój) - Muzeum papíru Duszniki Zdrój – (modrá t. zn.): kostel sv. Petra a Pavla – (červená t. zn.) – Barevná fontána
- Náš výlet začíná u rašeliniště pod Zieleńcem, kde nás přírodovědná naučná stezka dovede až k dřevěné vyhlídkové věži, odkud se nám otevřou pohledy hlavně na severní část rašeliniště.
- Rašeliniště pod Zieleńcem – přírodní rezervace, kde je nutné se pohybovat pouze a výhradně po vyznačených trasách, jinak hrozí nebezpečí, že uvázneme v bahnitém terénu. Toto území bylo vyhlášeno rezervací již před 2. světovou válkou, kdy zde bylo objeveno mnoho unikátních druhů fauny a flóry. Můžeme tu narazit na zakrslou břízu, která se jinak vyskytuje v sibiřských tundrách, dále na borovici bažinnou, rosnatku okrouhlolistou nebo anglickou, klikvu bahenní, brusinku bažinnou nebo šichu černou. Z unikátních exemplářů fauny možná spatříme pavoukovce, tetřeva obecného, tetřeva hlušce, čápa černého, anebo velmi vzácný druh motýla – žluťáska borůvkového (2 km).
- Od rašeliniště přejedeme naším autobusem do města Duszniki Zdrój (7,4 km).
- Muzeum papíru – nachází se v zachovalém papírenském mlýně a je jako jediné v Polsku. Papír vyráběný v tomto mlýně byl tak pevný a trvalý, že byl dokonce nazýván nesmrtelným. Dopisy na něm psal i mladý Fryderyk Chopin během svého pobytu ve městě. V Muzeu papíru si prohlédneme výrobu archů a také si sami vyzkoušíme vyčerpat papír s vodním znakem nebo s otiskem vlastní ruky. V neposlední řadě se dozvíme, kde byl papír vynalezen a z čeho se vyráběl (prohlídka cca 1 hodinu, vhodné i v dešti).
- Od muzea se vydáme do lázeňského parku, kde jsou trávníky zdobeny koberci z květin. V jejich středu se nacházejí 4 fontány obklopené lavičkami, kde si můžeme dát nějakou dobrou svačinu (2,2 km).
- Barevná fontána – voda z ní v dřívějších dobách tryskala až do výšky 45 metrů. Od jara do podzimu se tu konají večerní představení. Barevné reflektory, které ji osvětlují, souzní s proudy vody a se synchronizovanou hudbou. Odpolední představení se tu konají každý den v 16:00 hod.