Za večerníčky na „Broďák“
Červený Kostelec- Poznání
Znáte večerníčkové postavičky Bob a Bobek, víla Amálka, motýl Emanuel, Krteček nebo Rákosníček? U rybníka Brodský v Červeném Kostelci jsou snad všichni! Pojďme se tedy na ně společně podívat a u toho si zahrajeme na pavouky v lanovém parku, dozvíme se střípek ze života Boženy Němcové a možná i objevíme záhadný hradní poklad na Vízmburku.
- Typ dopravy
- vlastní doprava
- Celkový čas
- 3 - 5 hodin
- Parkoviště pro autobusy
- ano
Občerstvení
Kemp Brodský – vodnická restaurace, Červený Kostelec – více možností, Motorest U Devíti křížů
Celkem km
pěšky 5,8 km, autobusem 3 km
- Více informací na kladskepomezi.cz
- Přidejte se k nám na Facebooku
Kemp u rybníku Brodský, Červený Kostelec – (červená t. zn.): náměstí TGM – kostel sv. Jakuba Většího - Domek Boženy Němcové – hrob Viktorky – parkoviště u aut. nádraží – (přejezd po silnici č. 14): Devět křížů – (červená t. zn.): hrad Vízmburk – rozcestí U Lipek – (modrá t. zn.): Havlovice
- Kemp Brodský - Náš výlet začíná v kempu u rybníka Brodský, kde nás hned u vstupu přivítá hrozivý drak vytesaný ze dřeva. Kemp Brodský je kromě báječného koupání, příjemné vodnické restaurace a útulných chatiček známý především díky jedinečným dřevěným sochám rozestavěným po celém areálu. Vybudována je zde také pohádková stezka, po níž nás provedou večerníčkové postavičky. Svézt se tu můžeme v dřevěném letadle, na motorce nebo ve vláčku, poplácat po rameni trpaslíka a schovat se v chaloupce Baby Jagy. V těsné blízkosti dětského hřiště se také nachází volně přístupné lanové centrum pro děti i dospělé.
- Když se všech atrakcí nabažíme, půjdeme se podívat do města. Po cestě se můžeme osvěžit v lesní studánce (1,8 km).
- Kostel sv. Jakuba Většího – nachází se na náměstí v Červeném Kostelci, a ačkoli se může zdát, že právě podle něj dostalo město své jméno, není tomu tak. Město bylo pojmenováno podle červeného zbarvení místní půdy.
- Domek Boženy Němcové – stojí hned naproti kostelu V někdejším malém kupeckém domku s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová od podzimu 1837 do dubna 1838. Expozice ve světničce připomíná spisovatelčin krátký pobyt (prohlídka cca 30 min, vhodné i v dešti).
- Hrob Viktorky - V zahradě za domkem je symbolicky pohřbena Viktorka, známá postava z Babičky Boženy Němcové.
- Autobus nás vyzvedne na parkovišti u autobusového nádraží a společně přejedeme k Devíti křížům (3 km).
- Devět křížů – místo opředené pověstmi. Zde statečný Heřman z Vízmburku zachránil svou milou Anežku ze spárů devíti zlosynů a lapků, které na tomto místě udolal.
- Odtud začíná naše procházka lesem až ke zřícenině hradu Vízmburk (2 km).
- Hrad Vízmburk - stával uprostřed lesů na nepřístupném ostrohu nad řekou Úpou. V dřívějších dobách to byl velmi mocný hrad. Sousedi ze Slezska i Lužice se ho natolik obávali, že ho raději od majitelů zakoupili a nechali zbořit. Hrad byl zavalen troskami hlavní věže a tím pádem i zachován do dnešní doby. Při archeologickém výzkumu, kdy byl doslova „vykopán ze země“, se objevila jeho současná podoba. Ke hradu se váže i pověst o vízmburském pokladu, k němuž Antošku a jejího syna zavedla o Květné neděli jejich vlastní jalovička.
- Od hradu sejdeme kopeček až do Havlovic, kde na nás bude čekat autobus (2 km).