Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Za večerníčky na „Broďák“

Červený Kostelec
 • Poznání

Znáte večerníčkové postavičky Bob a Bobek, víla Amálka, motýl Emanuel, Krteček nebo Rákosníček? U rybníka Brodský v Červeném Kostelci jsou snad všichni! Pojďme se tedy na ně společně podívat a u toho si zahrajeme na pavouky v lanovém parku, dozvíme se střípek ze života Boženy Němcové a možná i objevíme záhadný hradní poklad na Vízmburku.

Typ dopravy
vlastní doprava
Celkový čas
3 - 5 hodin
Parkoviště pro autobusy
ano

Občerstvení
Kemp Brodský – vodnická restaurace, Červený Kostelec – více možností, Motorest U Devíti křížů

Celkem km
pěšky 5,8 km, autobusem 3 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


Kemp u rybníku Brodský, Červený Kostelec – (červená t. zn.): náměstí TGM – kostel sv. Jakuba Většího - Domek Boženy Němcové – hrob Viktorky – parkoviště u aut. nádraží – (přejezd po silnici č. 14): Devět křížů – (červená t. zn.): hrad Vízmburk – rozcestí U Lipek – (modrá t. zn.): Havlovice

 1. Kemp Brodský - Náš výlet začíná v kempu u rybníka Brodský, kde nás hned u vstupu přivítá hrozivý drak vytesaný ze dřeva. Kemp Brodský je kromě báječného koupání, příjemné vodnické restaurace a útulných chatiček známý především díky jedinečným dřevěným sochám rozestavěným po celém areálu. Vybudována je zde také pohádková stezka, po níž nás provedou večerníčkové postavičky. Svézt se tu můžeme v dřevěném letadle, na motorce nebo ve vláčku, poplácat po rameni trpaslíka a schovat se v chaloupce Baby Jagy. V těsné blízkosti dětského hřiště se také nachází volně přístupné lanové centrum pro děti i dospělé.
 2. Když se všech atrakcí nabažíme, půjdeme se podívat do města. Po cestě se můžeme osvěžit v lesní studánce (1,8 km).
 3. Kostel sv. Jakuba Většího – nachází se na náměstí v Červeném Kostelci, a ačkoli se může zdát, že právě podle něj dostalo město své jméno, není tomu tak. Město bylo pojmenováno podle červeného zbarvení místní půdy.
 4. Domek Boženy Němcové – stojí hned naproti kostelu V někdejším malém kupeckém domku s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová od podzimu 1837 do dubna 1838. Expozice ve světničce připomíná spisovatelčin krátký pobyt (prohlídka cca 30 min, vhodné i v dešti).
 5. Hrob Viktorky - V zahradě za domkem je symbolicky pohřbena Viktorka, známá postava z Babičky Boženy Němcové.
 6. Autobus nás vyzvedne na parkovišti u autobusového nádraží a společně přejedeme k Devíti křížům (3 km).
 7. Devět křížů – místo opředené pověstmi. Zde statečný Heřman z Vízmburku zachránil svou milou Anežku ze spárů devíti zlosynů a lapků, které na tomto místě udolal.
 8. Odtud začíná naše procházka lesem až ke zřícenině hradu Vízmburk (2 km).
 9. Hrad Vízmburk - stával uprostřed lesů na nepřístupném ostrohu nad řekou Úpou. V dřívějších dobách to byl velmi mocný hrad. Sousedi ze Slezska i Lužice se ho natolik obávali, že ho raději od majitelů zakoupili a nechali zbořit. Hrad byl zavalen troskami hlavní věže a tím pádem i zachován do dnešní doby. Při archeologickém výzkumu, kdy byl doslova „vykopán ze země“, se objevila jeho současná podoba. Ke hradu se váže i pověst o vízmburském pokladu, k němuž Antošku a jejího syna zavedla o Květné neděli jejich vlastní jalovička.
 10. Od hradu sejdeme kopeček až do Havlovic, kde na nás bude čekat autobus (2 km).

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení