Mumie v broumovském klášteře
Broumov- Poznání
Už jste někdy viděli mumii? Že ne? Vydejte se s námi do broumovského kláštera, kde jich mají celou řadu. Mimo jiné poznáme i místa, kde studoval sám mladý loupežník Lotrando, který místo toho, aby se učil otcově loupežnickému řemeslu, seděl většinu času nad knihami.
- Typ dopravy
- vlastní doprava
- Celkový čas
- 5 - 7 hodin
- Parkoviště pro autobusy
- ano
Občerstvení
Broumov – více možností, Hvězda - turistická chata
Celkem km
pěšky 3,4 km, autobusem 17 km
- Více informací na kladskepomezi.cz
- Přidejte se k nám na Facebooku
Benediktinský klášter Broumov – (modrá t. zn.): hlavní rozcestník – (zelená t. zn.): dřevěný kostel Panny Marie – (přejezd po silnici č. 303): Bukovice – (odbočka vlevo na Hlavňov): Hvězda, parkoviště – (zelená t. zn.): Supí hnízdo – (červená t. zn.): Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě – Hvězda, parkoviště
- Náš výlet začíná u benediktinského kláštera v Broumově.
- Benediktinský klášter – jeho počátky sahají až do 13. století. Dříve klášter také sloužil jako škola, kde studoval i mladý loupežník Lotrando. V klášteře budeme mimo jiné obdivovat kopii Turínského plátna, která je jediná ve střední Evropě, nebo knihovnu obsahující 17 000 svazků knih. Snad největší atraktivitou je však 34 mumií ze 17. a 18. století. Jsou to především mumie vambereckých měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osob. Mezi dospělými se nachází i dvě mumie dětí (prohlídka cca 1 hod., vhodné i v dešti).
- Muzeum Broumovska – nachází se v 1. patře opatského křídla kláštera se stálou expozicí „Historie Broumova a Broumovska“. Pro kluky jsou zde exponáty zbraní a střeleckých terčů a pro holky např. lidové betlémy nebo broumovské kroje (prohlídka cca 1 hod., vhodné i v dešti).
- Klášterní zahrada – po návštěvě kláštera si můžeme odpočinout ve stínu klášterní zahrady a třeba se i posilnit dobrou svačinou.
- Z kláštera se vydáme zpět přes náměstí k dřevěnému hřbitovnímu kostelu Panny Marie v Broumově (1,2 km).
- Dřevěný kostel Panny Marie – nejstarší dochovaná dřevěná stavba na území ČR, která byla vypálena husity a v roce 1459 znovu postavena. Podle pověsti nechala kostel vystavět pohanská šlechtična, aby se v něm mohla nechat pokřtít.
- Zde návštěva města Broumova končí a my autobusem přejedeme do Broumovských stěn (17 km).
- Supí hnízdo – z parkoviště pod poutním místem Hvězda se vydáme k Supímu hnízdu. Ale nebojte se, žádné supy na naší cestě určitě nepotkáme. Supí hnízdo je název vyhlídky, ze které se nám naskytne jedinečný výhled na Broumovskou kotlinu, Policko, Javoří a Soví hory.
- Od vyhlídky se vydáme po hřebenu Broumovských stěn a dojdeme až ke kapli Panny Marie Sněžné. Cesta je lemována skalními útvary s přímo pohádkovými jmény jako je Bumbrlíček, Sova, Ležící mnich, Želva, Kočka nebo Mušle (1 km).
- Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě – barokní kaple se nachází v místech, kde kdysi stával kříž s pozlacenou hvězdou. Její jedinečnost spočívá ve výstavbě. Půdorys kaple má tvar hvězdy. Špici věžičky zdobí zlatá hvězda. Poblíž kaple se nachází dřevěná turistická chata Hvězda, kterou hlídají ochočená divoká prasátka.
- Odtud se vrátíme zpět na parkoviště (0,3 km).