Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Mumie v broumovském klášteře

Broumov
 • Poznání

Už jste někdy viděli mumii? Že ne? Vydejte se s námi do broumovského kláštera, kde jich mají celou řadu. Mimo jiné poznáme i místa, kde studoval sám mladý loupežník Lotrando, který místo toho, aby se učil otcově loupežnickému řemeslu, seděl většinu času nad knihami.

Typ dopravy
vlastní doprava
Celkový čas
5 - 7 hodin
Parkoviště pro autobusy
ano

Občerstvení
Broumov – více možností, Hvězda - turistická chata

Celkem km
pěšky 3,4 km, autobusem 17 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


Benediktinský klášter Broumov – (modrá t. zn.): hlavní rozcestník – (zelená t. zn.): dřevěný kostel Panny Marie – (přejezd po silnici č. 303): Bukovice – (odbočka vlevo na Hlavňov): Hvězda, parkoviště – (zelená t. zn.): Supí hnízdo – (červená t. zn.): Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě – Hvězda, parkoviště

 1. Náš výlet začíná u benediktinského kláštera v Broumově.
 2. Benediktinský klášter – jeho počátky sahají až do 13. století. Dříve klášter také sloužil jako škola, kde studoval i mladý loupežník Lotrando. V klášteře budeme mimo jiné obdivovat kopii Turínského plátna, která je jediná ve střední Evropě, nebo knihovnu obsahující 17 000 svazků knih. Snad největší atraktivitou je však 34 mumií ze 17. a 18. století. Jsou to především mumie vambereckých měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osob. Mezi dospělými se nachází i dvě mumie dětí (prohlídka cca 1 hod., vhodné i v dešti).
 3. Muzeum Broumovska nachází se v 1. patře opatského křídla kláštera se stálou expozicí „Historie Broumova a Broumovska“. Pro kluky jsou zde exponáty zbraní a střeleckých terčů a pro holky např. lidové betlémy nebo broumovské kroje (prohlídka cca 1 hod., vhodné i v dešti).
 4. Klášterní zahrada po návštěvě kláštera si můžeme odpočinout ve stínu klášterní zahrady a třeba se i posilnit dobrou svačinou.
 5. Z kláštera se vydáme zpět přes náměstí k dřevěnému hřbitovnímu kostelu Panny Marie v Broumově (1,2 km).
 6. Dřevěný kostel Panny Marie – nejstarší dochovaná dřevěná stavba na území ČR, která byla vypálena husity a v roce 1459 znovu postavena. Podle pověsti nechala kostel vystavět pohanská šlechtična, aby se v něm mohla nechat pokřtít.
 7. Zde návštěva města Broumova končí a my autobusem přejedeme do Broumovských stěn (17 km).
 8. Supí hnízdo – z parkoviště pod poutním místem Hvězda se vydáme k Supímu hnízdu. Ale nebojte se, žádné supy na naší cestě určitě nepotkáme. Supí hnízdo je název vyhlídky, ze které se nám naskytne jedinečný výhled na Broumovskou kotlinu, Policko, Javoří a Soví hory.
 9. Od vyhlídky se vydáme po hřebenu Broumovských stěn a dojdeme až ke kapli Panny Marie Sněžné. Cesta je lemována skalními útvary s přímo pohádkovými jmény jako je Bumbrlíček, Sova, Ležící mnich, Želva, Kočka nebo Mušle (1 km).
 10. Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě – barokní kaple se nachází v místech, kde kdysi stával kříž s pozlacenou hvězdou. Její jedinečnost spočívá ve výstavbě. Půdorys kaple má tvar hvězdy. Špici věžičky zdobí zlatá hvězda. Poblíž kaple se nachází dřevěná turistická chata Hvězda, kterou hlídají ochočená divoká prasátka.
 11. Odtud se vrátíme zpět na parkoviště (0,3 km).

Podobné výlety

 • Zámek Od půdy po sklep

  Nové Město n. M.

 • Putování s dinosaury

  Karlów

 • Tajemství záhadného rašeliniště

  Duszniki Zdroj

 • Duch v uhelném dole

  Nowa Ruda

 • Kokosy na sněhu bez sněhu

  Klodzko

 • S vévodkyní do Babiččina údolí

  Česká Skalice

 • Na zámek za medvědy a černou paní

  Náchod

 • S Císařpánem do Josefova

  Jaroměř

 • Vodník a čerti ve mlýně Dřevíčku

  Hronov

 • Výlet ke hvězdám

  Úpice

 • Za Krakonošem do skalního města

  Adršpach

 • Za pokladem Teplických skal

  Teplice nad Metují

 • Za večerníčky na „Broďák“

  Červený Kostelec

 • Do bludiště ve stolové hoře Ostaš

  Police nad Metují

 • Po stopách loupežníka Lotranda

  Malé Svatoňovice

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení