Chvilku strpenínačítám obsah

Kladské pomezí dětem, turistická oblast
Filtrování podle
Školní výlety

Školní výlety

Na zámek za medvědy a černou paní

Náchod
 • Poznání

Už znáte Ludvíka a Dášu z náchodského zámku? Že nevíte, kdo to je? Tak já Vám napovím. Jsou velcí, chlupatí, váží kolem 200 kg a celou zimu spí. Ano, správně, jsou to medvědi. Dva medvědi, kteří žijí v hradním příkopu náchodského zámku a Vy se s námi na ně můžete přijet podívat.

Typ dopravy
hromadná doprava
Celkový čas
4 - 5 hodin

Občerstvení
Náchod – více možností

Celkem km
3 km

Z A H R A J S I 13 HER
Sat


vlak. nádraží Náchod (aut. nádraží Náchod) – (červená t. zn.): náměstí TGM; regionální muzeum - zámecké schody - zámek Náchod – náměstí TGM – (červená t. zn.): vlak. nádraží, Náchod, (aut. nádraží, Náchod)

 1. Z vlakového nebo z autobusového nádraží se přesuneme na Masarykovo náměstí (0,6 km).
 2. Podkova - vydáme se po ulici Kamenice kolem Karlova náměstí, kde je v chodníku zasazena podkova, kterou prý ztratil kůň zimního krále Fridricha Falckého, když po prohrané bitvě na Bílé hoře prchal ze země do Slezska. Říká se, že pokud chcete mít štěstí, stačí se na ni postavit a něco si přát.
 3. Regionální muzeum – nachází se na Masarykově náměstí a nabízí stálou expozici zaměřenou na dějiny Náchodska od pravěku až po současnost. Pro každého se tu něco najde. Klukům se určitě zalíbí např. ukázka československého opevnění a děvčata se zase např. dozvědí, jaké střevíčky nosila vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská z ratibořického zámku (prohlídka muzea cca 1 hod. 30 min., vhodné i v dešti).
 4. Pranýř – „Stojí tady jako na pranýři!“ Určitě jste už někdy od někoho tuto větu slyšeli. Ale co to opravdu znamená „stát na pranýři“? Odsouzený člověk byl k pranýři připoután, aby se mu ostatní mohli posmívat a hanbit. Na pranýři většinou končili třeba nepoctiví trhovci nebo i ti, kteří kradli cizí úrodu či zvířectvo. Jeden takový stojí i na rohu Staré radnice. Vyrobil jej v 17. století italský kameník Carlo Serena.
 5. Mezi Starou radnicí a budovou děkanství vede ulička, která nás zavede k zámeckým schodům, po nichž dojdeme až na nádvoří zámku. Nedaleko schodů je v zámeckém kopci kulatý kámen připomínající stůl. Na něm prý údajně hrál kostky sám Jan Žižka z Trocnova s Bočkem z Kunštátu, majitelem zdejšího zámku (305 schodů).
 6. Medvědárium - po náročném výšlapu si můžeme dopřát malý oddych u dvou medvědů, Ludvíka a Dáši, kteří bydlí v zámeckém příkopu. Ovšem pozor, tato zvířátka nekrmit! Je tu však pokladnička, do které jim můžete přispět na jejich oblíbené dobroty.
 7. Náchodský zámek – vydáme se na jeho prohlídku. Budeme-li mít štěstí, potkáme i zdejší černou paní, která prochází náchodským zámkem a dodnes si tak hlídá svůj majetek. V dávných dobách to byla manželka Ottavia Piccolomini, majitele panství, která se o svůj majetek nemínila s nikým dělit (prohlídka zámku cca 1 hodina, vhodné i v dešti).
 8. Zámecká obora – zajdeme do nedaleké obory v zámecké aleji, která byla zřízena pro daňky a muflony. Tato zvířátka krmit smíte a proto si do batůžku nezapomeňte přibalit jablka, zeleninu nebo tvrdý chléb.
 9. Z obory se vydáme zpět na vlakové nebo na autobusové nádraží (1,4 km).

Podobné výlety

 • Zámek Od půdy po sklep

  Nové Město n. M.

 • Putování s dinosaury

  Karlów

 • Tajemství záhadného rašeliniště

  Duszniki Zdroj

 • Duch v uhelném dole

  Nowa Ruda

 • Kokosy na sněhu bez sněhu

  Klodzko

 • S vévodkyní do Babiččina údolí

  Česká Skalice

 • S Císařpánem do Josefova

  Jaroměř

 • Vodník a čerti ve mlýně Dřevíčku

  Hronov

 • Výlet ke hvězdám

  Úpice

 • Za Krakonošem do skalního města

  Adršpach

 • Za pokladem Teplických skal

  Teplice nad Metují

 • Za večerníčky na „Broďák“

  Červený Kostelec

 • Do bludiště ve stolové hoře Ostaš

  Police nad Metují

 • Mumie v broumovském klášteře

  Broumov

 • Po stopách loupežníka Lotranda

  Malé Svatoňovice

Kontakty

Kladské pomezí, o.p.s.
Karlovo náměstí 179
547 01 Náchod

tel./fax: +420 602 190 198
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

Sat

Ke stažení